Komputer nie widzi dysku zewnętrznego – co zrobić?

PIN

Przenośne dyski twarde z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Zawdzięczają ją przede wszystkim ogromnym pojemnościom, które sprawiają, że klasyczne pendrive nie mogą się z nimi równać. Niestety od czasu do czasu użytkownicy takich dysków borykają się z pewnymi kłopotami. Najczęściej tkwią one w tym, że komputer nie widzi dysku, którego się podłącza. Co może być tego powodem, a także jak sobie z tym problemem poradzić?

Dlaczego komputer nie widzi dysku zewnętrznego?

Co może być źródłem tego, że komputer nie widzi dysku zewnętrznego? Powodów takiego stanu rzeczy może być oczywiście bardzo dużo, lecz przede wszystkim warto skupić się na tych najbardziej typowych przypadłościach. O czym konkretnie mowa?
Bardzo często powodem niewykrycia przez komputer dysku zewnętrznego jest to, że dysk nie został poprawnie zainicjowany podczas pierwszego uruchamiania. Najczęściej dotyczy to nowych dysków, które nie posiadają jeszcze utworzonej partycji głównej.
Innego typu bardzo często spotykanym problemem jest niewystarczająca moc portu USB komputera, która nie pozwala na uruchomienie dysku. Zwyczajnie ilość prądu, która jest obecna w danym porcie, jest zbyt mała, aby dysk zadział. Często również port USB, jest po prostu uszkodzony i z tego powodu nie przesyła danych pomiędzy dyskiem a komputerem.
Nie da się ukryć, że od czasu do czasu zdarza się również i taka sytuacja, gdy system plików obecny na dysku, nie jest kompatybilny z systemem plików komputera. Jest to rzadko spotykany problemem, ponieważ systemy plików na ogół są dokładnie te same na wszystkich urządzeniach. Warto jednak mieć taką ewentualność w zanadrzu podczas szukania rozwiązania.
Na koniec warto jednak wziąć pod uwagę jeszcze jedną możliwą przyczynę niewykrywania dysku przez komputer. Od czasu do czasu w przypadku takich zewnętrznych modeli zdarza się taka sytuacji, gdy doznają one po prostu uszkodzenia. Żeby jednak mieć co do tego absolutną pewność, trzeba najpierw sprawdzić, czy dysk twardy faktycznie takowego uszkodzenia doznał. Jak to zrobić?

Jak sprawdzić dysk twardy czy jest uszkodzony?

W jaki sposób sprawdzić, czy podłączany do komputera dysk zewnętrzny nie jest uszkodzony? Najlepiej rozpocząć to od posłuchania, jak on działa. Najbardziej klasycznym odgłosem uszkodzenia dysku są różnego rodzaju piski, zgrzyt i stukania dochodzące z jego wnętrza. Podobnie sprawa wygląda, jeśli dysk po podłączeniu do komputera od razu zawiesza system. Wtedy ma się jednoznaczny sygnał, że doszło do uszkodzenia jego układu elektronicznego. Na koniec warto jeszcze pamiętać, że jeśli dysk twardy działa, lecz nie ma dostępu do jego danych, to również ma się do czynienia ze sporą awarią.

You May also Like
Bolączka współczesnych smartfonów

Leave Your Comment